Loading...

FAQ

Odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania
Jak się zarejestrować?
Aby zostać uczestnikiem EDK wejdź tutaj, wybierz proponowaną trasę w swojej okolicy i zapisz się.
Zasady EDK
Udział w Ekstremalnej Drodze Krzyżowej jest indywidualną decyzją i każdy uczestnik podejmuje ją na własną odpowiedzialność.
Zasady poruszania się na trasie:
Z myślą o bezpiecznym przebyciu trasy EDK zalecamy, aby:
1. W czasie Drogi Krzyżowej poruszać się samotnie lub w zwartych grupach, liczących nie więcej niż 10 osób,
2. Każda osoba miała założone elementy odblaskowe,
3. Na drogach poruszać się zgodnie z zasadami ruchu drogowego (idziemy lewą stroną jezdni, jeden za drugim).
4. Podczas czytania rozważań kolejnych stacji Drogi Krzyżowej oraz innych postojów zajmować miejsce rozważnie. Pamiętając o bezpieczeństwie własnym oraz by nie utrudniać przemieszczania się innym uczestnikom EDK oraz osobom nie uczestniczącym w EDK,
5. Dbać o bezpieczeństwo własne oraz innych. W czasie Ekstremalnej Drogi Krzyżowej obowiązuje Reguła Milczenia. Obowiązuje ona od momentu rozpoczęcia Ekstremalnej Drogi Krzyżowej – wyruszenie na trasę EDK. Uszanuj prawo innych uczestników do głębszego przeżycia Misterium Drogi Krzyżowej dzięki spotkaniu z Bogiem w ciszy i skupieniu.
6. Stosować się do zasad sanitarno-epidemiologicznych.
W razie niebezpiecznej sytuacji na trasie.
Ze względu na przebieg tras EDK, często to Ty będziesz jedyną osobą, która będzie mogła pomóc innemu uczestnikowi. Dlatego nie wahaj się zareagować, gdy widzisz, że:
• ktoś uległ wypadkowi lub nagłemu zachorowaniu,
• ktoś leży lub siedzi bez ruchu,
• ktoś ma problemy, np. z chodzeniem lub oddychaniem,
• ktoś nadaje sygnał ratunkowy.
Jeżeli napotkasz na którąś z tych sytuacji lub innej, w której ktoś potrzebuję pomocy - weź odpowiedzialność. Upewnij się, że jesteś bezpieczny oraz, że TOBIE nic nie grozi i zacznij udzielać pierwszej pomocy.

Jeżeli sytuacja przekracza Twoje umiejętności, wezwij pomoc.
Numer ratunkowy 112, GOPR 601-100-300, aplikacja Ratunek.
Jak przygotować się do trasy? Co mieć ze sobą?
Każdy z uczestników EDK bierze w niej udział na własną odpowiedzialność. Mając już kilkuletnie doświadczenie w EDK podpowiadamy co warto, a nawet należy mieć ze sobą w drodze i na co zwrócić uwagę.

Koniecznie:
- przygotuj prowiant na drogę (jedzenie, picie, termos z gorącą herbatą, wodę,
- wysokoenergetyczny prowiant: czekolada, batony, chałwa); wszystko do jednego plecaka,
- weź ze sobą opis trasy lub urządzenie mobilne z aplikacją EDK, dzięki czemu możliwe będzie korzystanie ze śladu GPS danej trasy
- weź ze sobą ciepłe ubrania, wygodne i wodoodporne buty dostosowane do długich wędrówek (w niektórych miejscach trasa może być błotnista i śliska),
- nieprzemakalny ubiór, odpowiedni do kilku stopniowych zmian temperatur oraz niesprzyjających warunków pogodowych,
- miej przy sobie: naładowany telefon komórkowy, latarkę (najlepiej czołową), podstawowe opatrunki, odblaski (najlepiej kamizelki odblaskowe),
- sprawdź lokalną prognozę pogody,
- poinformuj bliskich o planowanym wyjściu,
- zabezpiecz sobie możliwość transportu powrotnego w razie konieczności rezygnacji z dalszej drogi; - pamiętaj, że w EDK wpisane jest ryzyko i zgoda na nieprzewidywalne zdarzenia,
- przemyśl, jak wrócisz po EKSTREMALNEJ DRODZE KRZYŻOWEJ,
- zapoznaj się dokładnie z przebiegiem i charakterem wybranej trasy.

Warto:
- przygotować sobie własny drewniany krzyż,
- mieć kijki do wędrówek pieszych (np. do nordic walking),
- mieć mapę obszaru, po którym przebiega trasa EDK,

Pamiętaj także, iż zbyt duży ciężar na plecach to większe obciążenie i większe zmęczenie podczas drogi. Maksymalna liczba osób tworzących jedną grupę idącą EDK to 10 osób. Jednocześnie – możliwe jest przejście trasy w samotności, w parze, mniejszej grupie.
Czy z udziałem w EDK wiążą się jakieś opłaty?
Udział w EDK to wydarzenie bezpłatne. Każda osoba wyrusza w drogę na własną odpowiedzialność. Nie jest to pielgrzymka w związku z tym nie pobiera się opłat za możliwość doświadczenia EDK. Na terenie kościoła, z którego rozpoczyna się droga będzie można kupić pakiet materiałów, oraz rozważania w wersji książkowej. Zakup pakietu wspiera działania projektu.
Jak mogę otrzymać rozważania EDK i w jakiej formie są dostępne?
Rozważania są dostępne tutaj (w formie tekstu). Można także kupić rozważania w formie książeczki w kościele, przed mszą rozpoczynającą EDK.
Kiedy odbywa się EDK?
W większości rejonów EDK rozpoczyna się w piątek, tydzień przed Świętami Wielkanocnymi.
Czy podczas Ekstremalnej Drogi Krzyżowej towarzyszy nam ksiądz?
EDK nie jest klasyczną formą pielgrzymki. Księża biorą w EDK udział, ale są takimi samymi uczestnikami jak każdy. Nie jest on przewodnikiem czy moderatorem rozważań.
Czemu służy reguła milczenia w czasie Ekstremalnej Drogi Krzyżowej?
W EDK reguła milczenia służy indywidualnemu, osobistemu przeżywaniu drogi krzyżowej.
Dlaczego nie zaplanowano zorganizowanego postoju na odpoczynek w trakcie EDK?
EDK nie jest zorganizowaną pielgrzymką. Ideą jest zmaganie się z samym sobą, zatem postoje na odpoczynek są kwestią indywidualną.
Czy są jakieś zalecenia, jeśli chodzi o rozważania na EDK?
Rozważania są elementem łączącym duchowo poszczególne rejony EDK, dlatego zachęcamy, aby podczas drogi korzystać z tych specjalnie przygotowanych przez Zespół EDK. Wystarczy pobrać je tutaj. Można również zakupić je w dniu wyjścia w miejscu rozpoczęcia EDK (przy kościele).
Czy w Ekstremalnej Drodze Krzyżowej mogą brać udział osoby niepełnosprawne?
Wszystko zależy od stopnia i charakteru niepełnosprawności. Wszystkie, nawet najmniej wymagające trasy przebiegają, przynajmniej częściowo, ścieżkami przez las lub zarośla i polnymi drogami pod górę. W zależności od warunków pogodowych, miejscami teren może być błotnisty lub nawet grząski. Należy dobrze rozważyć decyzję o udziale, biorąc pod uwagę, że trasy zostały tak dobrane, aby stanowiły trudność dla w pełni sprawnych ruchowo osób.
Czy w EDK może wziąć udział osoba niepełnoletnia pod opieką rodzica/opiekuna?
EDK to propozycję dla osób pełnoletnich. Nie zalecamy brania udziału w tym wydarzeniu osobom niepełnoletnim. Jednocześnie nie ingerujemy w sytuacje, gdy osoba dorosła wybiera się w drogę ze swoim dzieckiem lub podopiecznym. Sposób sprawowania opieki nad małoletnim przez rodziców/opiekunów prawnych szczególnie przebywających poza miejscem zamieszkania regulują odpowiednie przepisy.
Co proponuje Sztab EDK?
Trasę, aplikację mobilną, w której znajdziesz ślad GPS wybranej trasy (sklep Play, Apple Store), opis trasy, który znajduje się na stronie edk.org.pl, Mszę Świętą, w której uczestnik może wziąć udział przed wyruszeniem w swoją trasę
Czego w szczególności nie zapewnia Sztab EDK?
Pamiętaj, że wyruszając w drogę, bierzesz odpowiedzialność za siebie. EDK nie jest pielgrzymką, nie są zapewniane żadne przerwy na posiłki, oznaczenia techniczne w terenie ani pomoc osób technicznych, która ułatwiałaby przejście trasy. Nie jest zapewniana ponadto pomoc medyczna ani transport z miejsca docelowego do miejsca, z którego wyruszyło się w drogę.